Nowelizacja ustawy o transporcie

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym obejmuje zakaz wyprzedzania dla ciężarówek i wprowadza też inne zmiany w transporcie, które weszły w życie 1 lipca 2023 do ustawy z dnia 27 października 1994.

Według nowych przepisów kierujący pojazdem kategorii N2 lub N3, czyli transportem o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, kierowca musi korzystać wyłącznie z dwóch pasów ruchu, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi kierunku, w którym jedzie. Przy tym kierującemu takim pojazdem nie wolno wyprzedzać pojazdów na autostradach i drogach ekspresowych, które mają mniej niż 3 pasy ruchu w jedną stronę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 albo N3, a także gdy pojazd wykonuje na drodze prace remontowe.

Za naruszenie tego przepisu, kierujący autem ciężarowym dostanie karę w 8 punktów karnych, a także mandat w wysokości tysiąca złotych.

Czy te przepisy wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na drodze? Na pewno, ale wśród kierowców pojazdów kierujący pojazdem kategorii N2 lub N3 fakt ten wywołał duże niezadowolenie.

Ważną zmianą jest także zniesienie opłat dla kierowców pojazdów o masie całkowitej poniżej 3,5 tony za przejazdy państwowymi autostradami, czyli A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica). Oznacza to dużą oszczędność finansową w transporcie i możliwość wygodniejszego przemieszczania się po Polsce.

Sprawdź również

Zapisz się na naszą listę mailingową    POMOC TECHNICZNA