Efektywność przy dostawach – Okna czasowe w ALUPROF

Aluprof S.A. to jeden z wiodących europejskich dystrybutorów systemów aluminiowych dla budownictwa. W ofercie firmy dostępne są systemy okienno-drzwiowe, fasadowe oraz rolety i bramy. Aluprof wchodzi w skład Grupy Kęty. Zlokalizowane w Bielsku-Białej i Opolu zakłady Aluprof S.A. dysponują prawie 80 000 m2 powierzchni.

Aluprof, podobnie jak wiele innych dużych firm produkcyjnych i dystrybucyjnych, zmagał się z utrudnieniami w zakresie sprawnej obsługi dostaw. Jak w większości takich przypadków wynikało to z problematycznej komunikacji pomiędzy logistykami, działem zakupów, dostawcami, przewoźnikami, magazynem czy osobami odpowiedzialnymi za weryfikację aut na bramie wjazdowej. Z powodu braku narzędzia, za pomocą którego wszystkie osoby zaangażowane w realizację i obsługę dostaw mogłyby wspólnie planować harmonogram pracy magazynu, wymieniać się informacjami na temat dostaw, zatwierdzać poszczególne etapy, itp., planowanie pracy magazynu oraz produkcji było znacznie trudniejsze. Logistycy posiadali informacje jedynie o spodziewanych terminach dostaw, co przy tak dużej skali, szerokiej grupie dostawców i różnych strefach rozładunkowych w magazynach, nie było wystarczające. Często dochodziło do sytuacji, w których podstawiało się jednocześnie klika samochodów, a magazyn nie był w stanie ich obsłużyć. W związku z tym przed magazynem tworzyły się kolejki, kierowcy robili się nerwowi z powodu długiego czasu oczekiwania na rozładunek, a pracownicy magazynu, nie mogąc wcześniej przygotować się na obsługę konkretnego zamówienia, potrzebowali dodatkowo więcej czasu na rozładunek auta. Oprócz tego, z powodu nieprzewidzianych dostaw, nie można było precyzyjnie planować produkcji.

Marcin Legień – Kierownik Działu Logistyki Aluprof S.A.:

„W związku z tym, że za planowanie i obsługę dostaw oraz awizacje kierowców odpowiedzialne są różne grupy osób, wdrożenie tego typu systemu pozwoliło na przeniesienie pracy związanej z awizacją na dostawcę i odciążenie działu logistyki. Dostawcy widząc na bieżąco uaktualniany harmonogram pracy magazynu na najbliższe dni mają możliwość zorientowania się, w jakich godzinach mogą bez zbędnego oczekiwania dostarczyć towar, a kiedy magazyn jest już zajęty. Dostawcy widzą swoje zamówienia i określają, które z nich, w jakim terminie i w jakiej części dostarczą, a tą informacją zostaje automatycznie zasilony nasz system ERP. Aspekt integrowania tych dwóch systemów ma duże znaczenie przy zarządzaniu przyjęciem kilkunastu mln pozycji, które przechodzą przez nasz magazyn każdego miesiąca. Dzięki temu, że system automatycznie oblicza czas obsługi auta, w oparciu o ilość i rodzaj dostarczanego towaru, możliwe jest zaoszczędzenie czasu na ręczne rezerwowanie okien. Wszystko to odbywa się przy pełnej kontroli działu logistyki lub magazynu. Dzisiaj osobom odpowiedzialnym za weryfikację aut na bramie wyświetlona jest lista awizacji na dany dzień z możliwością potwierdzania wjazdu i wyjazdu samochodu – dzięki temu możemy mierzyć terminowość dostawców oraz czas, jaki samochód spędza na terenie firmy. W oparciu o dane z systemu możemy generować raporty dotyczących m.in. terminowości dostawców lub ilości obsłużonych dostaw w danym okresie.”

Okna czasowe bardzo często integrowane są z systemami ERP lub WMS, co pozwala na automatyczne przesyłanie informacji na temat zamówień pomiędzy systemami.

Bardzo często firmy decydują się, aby oprócz obsługi dostaw system wspomagał także planowanie załadunków.

Jeśli opisane powyżej utrudnienia występują w Państwa firmie to zapraszamy do rozmowy – Logintegra.

Zapisz się na naszą listę mailingową    POMOC TECHNICZNA