Jak podłączyć dostawców i kontrahentów do systemu ERP?

Według danych GUS ponad 88% dużych polskich przedsiębiorstw wykorzystuje systemy ERP lub CRM. Automatyzacja w gromadzeniu informacji, ich wymianie oraz analizie danych ułatwiła podejmowanie decyzji i stała się kluczowym narzędziem rozwoju wielu przedsiębiorstw w każdej branży. Jednak, jak wynika z naszych obserwacji, w wielu przypadkach przedsiębiorstwa nadal nie komunikują się ze swoim otoczeniem w łańcuchu logistycznym w sposób zintegrowany i automatyczny . 

Upowszechnienie internetu umożliwiło wyrzucenie faksów oraz ograniczenie rozmów telefonicznych na rzecz maili, komunikatorów czy giełd internetowych.

Bardzo często jednak zbieramy i uaktualniamy pozyskane informacje, które następnie „przeklepujemy” do systemu działającego wewnątrz organizacji. Czasami wcześniej je porządkujemy i wstępnie obrabiamy wykorzystując mniej bądź bardziej rozbudowane arkusze kalkulacyjne. 

Dostęp do informacji i ich wymiana z użytkownikami zewnętrznymi wymagają odpowiedniej konfiguracji i ograniczeń. Przedsiębiorstwa szukają w związku z tym usprawnień w zarządzaniu łańcuchem dostaw, decydując się coraz częściej na wdrożenie niezależnych systemów klasy SCM, TMS czy YMS oraz ich integrację z już posiadanym ERP. Takie podejście jest często zdecydowanie tańsze od rozbudowy systemu o kolejny moduł. Dodatkowo w przypadku gotowych modułów ERP, klienci zwracają uwagę na zbyt małą elastycznością proponowanych rozwiązań w stosunku do specyficznych wymagań komunikacji z otoczeniem w obszarze logistyki. Jednym z przykładów systemów przeglądarkowych dedykowanych dla wsparcia zarządzania logistyką w obszarze komunikacji z kontrahentami, zarządzania awizacjami czy stosowania interaktywnych harmonogramów pracy magazynu są Platforma logistyczna (SCM) oraz Okna czasowe (YMS).

Tak w skrócie o opisywanym rozwiązaniu mówi jeden z naszych Klientów:

„Integracja Okien czasowych firmy Logintegra z systemem ERP w znaczący sposób wpłynęła na jakość pracy z firmami zewnętrznymi. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu Dostawcy mają stały podgląd na bieżące zamówienia, my natomiast otrzymujemy niezwłocznie informację o potwierdzeniu zlecenia wraz z datą realizacji. Komunikaty są błyskawicznie synchronizowane pomiędzy systemami. Integracja pozwoliła na zmniejszenie pracy, nie musimy ‚tracić czasu’ na wysyłanie dodatkowych e-maili czy wykonywanie rozmów telefonicznych, tylko możemy skupić się na nowych zamówieniach.”

Jakub Hałaczkiewicz – Specjalista ds. wsparcia informatycznego procesów biznesowychAluprof S.A.  

„Podłączenie” naszych partnerów w biznesie pozwala na wymianę informacji praktycznie w czasie rzeczywistym, zmniejsza ilość nieporozumień i błędów, daje możliwość analizy kosztów jeszcze w trakcie realizowanych procesów. Pozwala na usprawnienie planowania i nadzorowania poszczególnych etapów wykonywanych działań. Automatycznie przesyłane dane o statusie dostawy czy wysyłki towaru umożliwiają śledzenie terminowości i szybką reakcję w przypadku zaistnienia utrudnień. Integracja systemów w takim przypadku, to przede wszystkim integracja z naszym najbliższym otoczeniem, pozwalająca na jeszcze sprawniejsze działanie i osiąganie przewagi konkurencyjnej.

Od kilku lat dostawcy ERP zachęcają nowych i dotychczasowych klientów do umieszczania swoich produktów w chmurze. Takie podejście sprawia, że integracja dedykowanych systemów wspierających zarządzanie łańcuchem dostaw (SCM, TMS, YMS, itd.) staje się jeszcze szybsza, a zarazem mniej kosztowna. 

Szczegóły dotyczące wdrożeń i integracji naszych narzędzi chętnie przedstawimy Państwu podczas bezpłatnych konsultacji, połączonych ze zdalną prezentacją funkcjonalności systemów – zapraszamy do kontaktu.

Polecamy również pozostałe artykuły prezentowane na naszej stronie.

Zapisz się na naszą listę mailingową

Bądź zawsze na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię cenna wiedza.

Wspólnie z naszymi klientami regularnie publikujemy merytoryczne artykuły dotyczące wdrożeń, nowych technologii, utrudnień w logistyce itp.

Okna Czasowe LOGINTEGRA wspierają logistykę kontraktową – wdrożenie systemu YMS u operatora logistycznego PIAST CARGO

Okna czasowe do awizacji załadunków i rozładunków sprawdzają się również u producentów wyrobów akcyzowych – dowiedz się jakie korzyści uzyskała firma Imperial Tobacco.

Jak ograniczać piki załadunkowe i zmniejszyć kolejki przed magazynem? Wdrożenie Okien czasowych LOGINTEGRA w firmie SWISS KRONO

Prosta aplikacja z możliwością rozwoju czy rozbudowany system zaprojektowany i uszyty na miarę? Planując wdrożenie, którą drogę wybrać?

POMOC TECHNICZNA