Nie trać czasu w łańcuchu logistycznym – sprawdź jak firma Hochland „wdrożyła ład w chaosie”

W biegu o przewagę konkurencyjną od dawna nie liczy się już tylko cena, jakość czy rozpoznawalność marki, ale coraz większe znaczenie ma sprawność i szybkość w całym łańcuchu logistycznym. Rozwijające się przedsiębiorstwa  coraz większą wagę przywiązują do optymalizacji nie tylko procesów produkcyjnych czy magazynowych, ale również dostaw materiałów/surowców oraz oczywiście dystrybucji wyrobów. To w tych ogniwach bardzo istotna jest walka z czasem. O ile jednak logistykom trudno jest przyspieszyć prędkość ciężarówki na drodze, to coraz częściej dostrzegają możliwości skrócenia procesów, stosując usprawnienia w obszarze komunikacji z kontrahentami, planowania czy obsługi dostaw i wysyłek. Bo przecież czas poświęcany na dogadywanie szczegółów zamówień (mailowo lub telefonicznie), poprawianie i wyjaśnianie błędów wynikających z takiej formy komunikacji, czy oczekiwanie samochodów pod magazynami, to w łańcuchu logistycznym CZAS STRACONY!
Już bardzo prawdopodobna wydaje się wizja przyszłości, w której transport zdominowany jest przez bezzałogowe pojazdy. Scenariusz, w którym sklep internetowy zaraz po zakupie (automatycznie i bez udziału ludzi) wysyła drona z produktem na nasz trawnik pod domem też jest już technologicznie możliwy. Jednak nim tak się stanie, już teraz możemy wykorzystać internetowe systemy informatyczne do przyspieszenia działań w zakresie wymiany informacji w czasie rzeczywistym, czy bardziej efektywnego wykorzystania zasobów uczestników łańcucha. W tym kierunki idą już nie tylko operatorzy logistyczni, którzy optymalizację w zakresie YMS (yard management system) mają wpisaną w model biznesowy, ale również producenci – bez względu na branżę.
Przykładem przedsiębiorstwa, które zdecydowało się na wdrożenie aplikacji klasy Yard Management System, jest firma HOCHLAND – jeden z największych producentów i dystrybutorów sera w Europie. HOCHLAND zdecydował się na system “Okna czasowe”, który dostarczyła firma LOGINTEGRA – producent narzędzi informatycznych dla logistyki.
Spoglądając wstecz można powiedzieć, że informacji wymienianych pomiędzy działami, firmami czy pojedynczymi osobami było zbyt dużo. Niejednokrotnie istotne dla nas kwestie tonęły w szumie informacyjnym skierowanym do zbyt licznej lub nieodpowiedniej grupy osób. To finalnie zabierało zbyt wiele czasu, a generowane komunikaty nie zawsze trafiały do wszystkich zainteresowanych. Staramy się optymalizować procesy realizowane w firmie, wszędzie, gdzie jest taka możliwość. Zmiana procesu obsługi dostaw i wysyłek pozwoliła na wprowadzenie systematyki oraz rozłożenie pracy magazynu adekwatne do jego zasobów. By efektywnie wykorzystywać możliwości systemu awizacji należy dobrze poznać jego specyfikę. Profesjonalne szkolenie, które zapewnia firma Logintegra, jest elementem decydującym o optymalnym wdrożeniu systemu. Prace wdrożeniowe wymogły większą integrację działów obsługi klienta, logistyki, planowania i zaopatrzenia, zakupów i magazynu w dwóch naszych zakładach. Dzięki tej integracji mogliśmy spojrzeć z innej perspektywy na każdą część procesu dostaw i wysyłek oraz zrozumieć specyfikę i zależności, których do tej pory nie dostrzegaliśmy. W chwili obecnej każdy z użytkowników systemu ma dostęp do kompendium wiedzy na temat dostaw i wysyłek. Archiwizacja pozwala na przechowywanie wielu cennych dla nas informacji, które mogą być pomocne w ocenie pracy naszej, jak również naszych dostawców i odbiorców. Myślę, że wraz z wdrożeniem systemu awizacji firmy Logintegra udało nam się osiągnąć  większy ład w tym procesie.

Adam Skrzypczak – Kierownik Zespołu Magazynów w Hochland Polska.

Zapisz się na naszą listę mailingową



    POMOC TECHNICZNA