Decyzja o wdrożeniu nowego narzędzia IT w obsłudze załadunków i wysyłek towarów, to przede wszystkim odpowiedź na pytanie: czy zaangażowany wysiłek i wydane pieniądze przełożą się na oczekiwane usprawnienia? O ile koszt wdrożenia jest prosty do policzenia, szczególnie w zakresie zakupu, integracji systemu czy użytkowania systemu, to zawsze wiele wątpliwości wywołują trudne do określenia parametry:
czy osiągniemy usprawnienia w analizowanych procesach?
jak na zmianę zareagują klienci, dostawcy usług, czy współpracownicy?
które działy objąć wdrożeniem?
czy nowy system integrować z już posiadanym ERP, WMS itp.?
Warto zatem przed podjęciem decyzji sprawdzić doświadczenia innych przedsiębiorstw o zbliżonej specyfice czy branży. Przykładem takiego wdrożenia może być realizowany przez firmę SWISS KRONO projekt uruchomienia systemu Okna czasowe LOGINETGRA.
SWISS KRONO – jeden z największych na świecie producentów płyt i wyrobów drewnopochodnych przeznaczonych dla meblarstwa, budownictwa i wykończenia wnętrz. Jest częścią holdingu Swiss Krono Group (Ernst Kaindl). Spółka powstała w 1994 roku, zatrudnia 1.150 osób, roczny obrót wynosi ok 2 mld PLN (źródło: www.swisskrono.pl). Dział Spedycji SWISS KRONO wysyła miesięcznie ponad 3,5 tys. samochodów, dostarczając swoje produkty do odbiorców w kraju i do 75 państw na całym świecie. Wdrożenie systemu Okna czasowe poprzedziły warsztaty projektowe, dostosowanie systemu, integracja oraz szkolenie przyszłych użytkowników.
Po prawie dwóch latach funkcjonowania nowego rozwiązania o komentarz poprosiliśmy:
Bartosza Banacha – Koordynatora projektów logistycznych w SWISS KRONO (BB)
oraz Dariusza Kisielewicza – Menedżera ds. spedycji w SWISS KRONO (DK)
Co przede wszystkim skłoniło Państwa do poszukiwania rozwiązań IT wspierających obsługę załadunków i dostaw w Państwa magazynach? Jakie utrudnienia występowały, w jakich obszarach i jakie negatywne konsekwencje powodowały?
(BB) Główną przyczyną były tzw. piki załadunkowe spowodowane nierównomiernym rozłożeniem ilości załadunków w ciągu doby. Wdrożenie Okien czasowych pozwoliło rozplanować załadunki zgodnie z naszymi oczekiwaniami, co w praktyce przełożyło się na mniejsze kolejki na terminalu i przyspieszyło czas załadunku.
Jakie działy Państwa organizacji objęło wdrożenie Okien czasowych?
(BB) Dział Spedycji, Magazyn Wyrobów Gotowych, Działy Sprzedażny i Portiernia
Przy Państwa skali załadunków i rozładunków (kilkaset samochodów obsługiwanych na dobę) integracja z systemem ERP to raczej konieczność. Jakie korzyści daje połączenie systemów?
(DK) Ciężko mówić o korzyściach. Wydaje się, że integracja z ERP to konieczność nawet przy kilkukrotnie mniejszej skali. Brak integracji wymuszałby ręczne dodawanie dostaw, tworzenie wyjazdów itp. Przepływ informacji ERP->OKNA CZASOWE bezwzględnie konieczny, OKNA CZASOWE->ERP w wymaganym zakresie (raportowanie, statusy itp.) – w naszym przypadku, poza informacją dla Magazynu Wyrobów Gotowych chyba najistotniejsze jest tutaj przekazywanie danych auta/kierowcy do WMS/ERP.
Współpracujecie Państwo z duża ilością kontrahentów zewnętrznych (klienci, przewoźnicy, dostawcy itd.). Czy wdrożenie Okien czasowych pozwoliło na poprawę komunikacji?
(DK) Pozwoliło, aktualnie komunikacja jest znacznie ograniczona dzięki „samoawizowaniu” podstawień przez przewoźników/spedytorów/odbiorców (EXW/FCA). Choć pojawiają się nowe tematy do rozmów/maili, jak np. brak wolnych okienek itp. …
(BB) Wartością dodaną jest również dostęp do aktualnej informacji o numerze telefonu kierowcy, co pozwala sprzedawcy lub klientowi, w przypadku problemów na bezpośredni kontakt z kierowcą.
Awizacja i planowanie w systemie wszystkich wysyłek z magazynów SWISS KRONO w Żarach rozpoczęła się w lipcu 2017 roku. W dalszym etapie wdrożenie Okien czasowych poszerzono o obsługę dostaw surowców, która z racji odmiennej specyfiki była realizowana jako odrębny projekt – również przez firmę LOGINTEGRA.
Z doświadczenia wiemy, że piki rozładunkowe czy załadunkowe oraz kolejki samochodów przed magazynem występują zarówno w firmach obsługujących kilkaset samochód na dobę jak i tych, do których podjeżdża kilkanaście aut dziennie. Mniejsi producenci dysponują mniejszymi zasobami, mniejszą ilością ramp i miejsc parkingowych, co w połączeniu z nierównomiernym obciążeniem może rodzić te same problemy.
Polecamy również Hochland wdraża Okna czasowe firmy Logintegra