Jak ograniczać piki załadunkowe i zmniejszyć kolejki przed magazynem? Wdrożenie Okien czasowych LOGINTEGRA w firmie SWISS KRONO

Decyzja o wdrożeniu nowego narzędzia IT w obsłudze załadunków i wysyłek towarów, to przede wszystkim odpowiedź na pytanie: czy zaangażowany wysiłek i wydane pieniądze przełożą się na oczekiwane usprawnienia? O ile koszt wdrożenia jest prosty do policzenia, szczególnie w zakresie zakupu, integracji systemu czy użytkowania systemu, to zawsze wiele wątpliwości wywołują trudne do określenia parametry:

czy osiągniemy usprawnienia w analizowanych procesach?

jak na zmianę zareagują klienci, dostawcy usług, czy współpracownicy?

które działy objąć wdrożeniem? 

czy nowy system integrować z już posiadanym ERP, WMS itp.?

Warto zatem przed podjęciem decyzji sprawdzić doświadczenia innych przedsiębiorstw o zbliżonej specyfice czy branży. Przykładem takiego wdrożenia może być realizowany przez firmę SWISS KRONO projekt uruchomienia systemu Okna czasowe LOGINETGRA.

SWISS KRONO – jeden z największych na świecie producentów płyt i wyrobów drewnopochodnych przeznaczonych dla meblarstwa, budownictwa i wykończenia wnętrz. Jest częścią holdingu Swiss Krono Group (Ernst Kaindl). Spółka powstała w 1994 roku, zatrudnia 1.150 osób, roczny obrót wynosi ok 2 mld PLN (źródło: www.swisskrono.pl). Dział Spedycji SWISS KRONO wysyła miesięcznie ponad 3,5 tys. samochodów, dostarczając swoje produkty do odbiorców w kraju i do 75 państw na całym świecie. Wdrożenie systemu Okna czasowe poprzedziły warsztaty projektowe, dostosowanie systemu, integracja oraz szkolenie przyszłych użytkowników. 

Po prawie dwóch latach funkcjonowania nowego rozwiązania o komentarz poprosiliśmy:

Bartosza Banacha – Koordynatora projektów logistycznych w SWISS KRONO (BB)

oraz Dariusza Kisielewicza – Menedżera ds. spedycji w SWISS KRONO (DK)

Co przede wszystkim skłoniło Państwa do poszukiwania rozwiązań IT wspierających obsługę załadunków i dostaw w Państwa magazynach? Jakie utrudnienia występowały, w jakich obszarach i jakie negatywne konsekwencje powodowały?

(BB) Główną przyczyną były tzw. piki załadunkowe spowodowane nierównomiernym rozłożeniem ilości załadunków w ciągu doby. Wdrożenie Okien czasowych pozwoliło rozplanować załadunki zgodnie z naszymi oczekiwaniami, co w praktyce przełożyło się na mniejsze kolejki na terminalu i przyspieszyło czas załadunku.

Jakie działy Państwa organizacji objęło wdrożenie Okien czasowych?

(BB) Dział Spedycji, Magazyn Wyrobów Gotowych, Działy Sprzedażny i Portiernia

Przy Państwa skali załadunków i rozładunków (kilkaset samochodów obsługiwanych na dobę) integracja z systemem ERP to raczej konieczność. Jakie korzyści daje połączenie systemów?

(DK) Ciężko mówić o korzyściach. Wydaje się, że integracja z ERP to konieczność nawet przy kilkukrotnie mniejszej skali. Brak integracji wymuszałby ręczne dodawanie dostaw, tworzenie wyjazdów itp. Przepływ informacji ERP->OKNA CZASOWE bezwzględnie konieczny, OKNA CZASOWE->ERP w wymaganym zakresie (raportowanie, statusy itp.) – w naszym przypadku, poza informacją dla Magazynu Wyrobów Gotowych chyba najistotniejsze jest tutaj przekazywanie danych auta/kierowcy do WMS/ERP.

Współpracujecie Państwo z duża ilością kontrahentów zewnętrznych (klienci, przewoźnicy, dostawcy itd.). Czy wdrożenie Okien czasowych pozwoliło na poprawę komunikacji? 

(DK) Pozwoliło, aktualnie komunikacja jest znacznie ograniczona dzięki „samoawizowaniu” podstawień przez przewoźników/spedytorów/odbiorców (EXW/FCA). Choć pojawiają się nowe tematy do rozmów/maili, jak np. brak wolnych okienek itp. …

(BB) Wartością dodaną jest również dostęp do aktualnej informacji o numerze telefonu kierowcy, co pozwala sprzedawcy lub klientowi, w przypadku problemów na bezpośredni kontakt z kierowcą.

Awizacja i planowanie w systemie wszystkich wysyłek z magazynów SWISS KRONO w Żarach rozpoczęła się w lipcu 2017 roku. W dalszym etapie wdrożenie Okien czasowych poszerzono o obsługę dostaw surowców, która z racji odmiennej specyfiki była realizowana jako odrębny projekt – również przez firmę LOGINTEGRA.  

Z doświadczenia wiemy, że piki rozładunkowe czy załadunkowe oraz kolejki samochodów przed magazynem występują zarówno w firmach obsługujących kilkaset samochód na dobę jak i tych, do których podjeżdża kilkanaście aut dziennie. Mniejsi producenci dysponują mniejszymi zasobami, mniejszą ilością ramp i miejsc parkingowych, co w połączeniu z nierównomiernym obciążeniem może rodzić te same problemy.

Polecamy również Hochland wdraża Okna czasowe firmy Logintegra

Bądź zawsze na bieżąco!

Zapisz się do naszego newslettera, aby nie ominęła Cię cenna wiedza.

Wspólnie z naszymi klientami regularnie publikujemy merytoryczne artykuły dotyczące wdrożeń, nowych technologii, utrudnień w logistyce itp.

OneBeat i Logintegra

Samoobsługowa weryfikacja kierowców – nowy moduł INFOKIOSKU w systemach LOGINTEGRA

Nawet 19% mniejsza pracochłonność po wdrożeniu systemu do awizacji w harmonogramie online.

WSB i LOGINTEGRA – partnerstwo w organizacji studiów podyplomowych

POMOC TECHNICZNA